Jak zrobić kompostownik?

Kompostowanie resztek z domu – obierek, części warzyw, owoców, fusów z kawy i herbaty, starej ziemi z doniczek – może zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci nawet o 30%. Daje to sporą oszczędność za rachunki. Jednocześnie powstaje naturalny nawóz dla roślin ogrodowych i doniczkowych. Czy potrzebujesz więcej argumentów, by zacząć robić kompost?

Komposty mogą być jednolite, to znaczy powstawać z jednego materiału, na przykład z liści. Albo mogą być komposty otrzymane z różnych materiałów organicznych, które po częściowym rozłożeniu stanowią cenny nawóz, a po całkowitym rozłożeniu dają tak zwaną ziemię kompostową. Im większa różnorodność wsadu na pryzmę kompostową, tym wartościowszy nawóz z niej otrzymany.

Wybieramy miejsce na kompostownik. Powinno być położone w półcieniu oraz osłonięte od wiatru i nadmiernego nasłonecznienia, by kompost nie przesuszał się zbyt szybko. Funkcję osłaniającą spełniają drzewa lub krzewy, ale nie mogą stać zbyt blisko kompostownika, bo ich korzenie szybko przenikną do składników odżywczych z kompostu.

W wybranym miejscu wytyczamy obszar około 1m2. Dokładnie wyrównujemy podłoże grabiami. Darń usunąć, a na to miejsce wyłożyć gotowy już kompost. W narożnikach wbijamy drewniane, impregnowane słupki, które po wbiciu powinny mieć około 1 metra wysokości. Mocujemy do nich drucianą siatkę z drobnymi oczkami. Jedną stronę pozostawiamy wolną, od której będziemy dodawać materiały do kompostowania, a później wybierać kompost.

Na dnie kompostownika również rozkładamy siatkę, też z drobnymi oczkami, dokładnie ją wyrównując i przybijając do słupków. Powinna zaginać się do góry na wysokość co najmniej 25 cm. Łączymy ją drutem z siatką okrywającą boki kompostownika. Okryte boki siatki wykładamy od wewnątrz czarną perforowaną folią ogrodniczą, używaną do ściółkowania. Folię mocujemy do słupków za pomocą zszywek na przykład tapicerskich.
O dwa przednie słupki opieramy od wewnątrz kilka grubych, impregnowanych desek. Możemy też przybić do słupków listewki, które będą podtrzymywały deski wsuwane od góry. Gdy wsypiemy odpadki, deski nie pozwolą na wysypywanie się na zewnątrz zawartości kompostownika. W miarę dosypywania resztek dodajemy kolejne deski.

Po około 4 miesiącach deski możemy ostrożnie wyjąć i wybrać z dolnej części gotowy kompost.

Zastanawiasz się, kompostownik zrobić czy kupić? Za samodzielnym wykonaniem kompostownika przemawia jego duża pojemność i znaczna ilość otrzymywanego nawozu. Jeśli jednak potrzebujemy go na przydomowej działce wielkości do 1000m2, gdzie tylko część powierzchni zajmują rabaty, grządki, zalecamy kupno kompostownika z PCV.

Tekst opracowano na podstawie: „Kompostowanie”, Jerzy Woźniak, Warszawa 2013

(Visited 130 times, 1 visits today)