Dlaczego rury wodociągów pękają zimą?

 ¾ naszej planety jest pokryte wodą. Aż 97% wody ziemskiej jest zasolone. Pozostała woda w znacznej części śniegi i lodowce. Henry Cavendish, zamożny Anglik, który prywatnie zajmował się zagadnieniami naukowymi, odkrył w 1781 roku, że woda powstaje przez spalanie wodoru.

Woda występująca w przyrodzie w stanie płynnym, nie jest chemicznie czysta; w odróżnieniu od pary i lodu, które mogą być chemicznie czyste.

Zamarzanie wody zaczyna się od najbardziej płynnej jej powierzchni. Jeżeli ochładzać wodę, to początkowo kurczy się do temperatury 4ºC. Wówczas jest najgęstsza. Potem następuje jej rozszerzanie i ta rozszerzona, mniej gęsta woda zamarza w 0ºC. Zamarza od powierzchni w głąb, gdzie jest nieco cieplejsza woda. Lód ma gęstość 0,92 w porównaniu z najgęstszą wodą (w 4ºC), w której gęstość przyjmujemy jako 1,0. Lód jest lżejszy, dlatego utrzymuje się na powierzchni wody, zabezpieczając dolne warstwy przed zamarzaniem. Umożliwia to utrzymywanie życia w wodzie nawet w ciężkie mrozy.

Dzięki właściwości rozszerzalności, woda zamarzając w szczelinach skład, rozsadza je. To samo dotyczy niestety rur wodociągowych w miastach, które często pękają zimą, gdy woda zamarzając zmniejsza gęstość i „rozsadza” rurę.

(Visited 18 times, 1 visits today)